Piše: Ivan Filipović
Radi se o samo jednoj ustanovi kroz koju je prošlo sve ovo nabrojano.
Dom zdravlja je kao i svi drugi, osmišljen za zdravstvenu zaštitu naroda koji tu živi.
To mu je primarni i jedini cilj.
Međutim, kad pogrešni ljudi zaposjednu rukovodeća mjesta u takvim institucijama onda tu instituciju pretvore u sve ovo gore nabrojano.
Dakle, ovaj Dom zdravlja o kojem pričamo je pomogao i spasio mnoge bolesne i unesrećene.
Tu rade mnogi savjesni radnici medicinske, pa i ne samo medicinske, struke.
Mnogo puta je Dom zdravlja djelovao onako kako mu je i poslanje, na principima Hipokratove zakletve, i onda na čelna mjesta dođu likovi upitna morala, ili što bi se narodski reklo, ljudi bez obraza i časti, i naprave od Doma zdravlja sve ovo pobrojano u naslovu!!!
Dakle, Dom zdravlja je skoro prestao biti ono što mu je primarno.
Prvi poslijeratni ravnatelj Doma zdravlja imao je faraonske ovlasti i zapravo je bio nedodirljiv!
Bio je u vrhu tadašnje vladajuće politike, u vrhu HDZ-a i nitko mu nikad nije ništa prigovorio, a bilo je puno toga za prigovoriti, a danas on za sve svoje i tuđe promašaje ili namjere okrivljuje taj isti HDZ!!!
Kad je ušao u drugu politiku i otišao iz Doma zdravlja, Dom zdravlja je ostavio u minusu oko pola milijuna maraka.
Čitavo vrijeme od svoga odlaska iz Doma zdravlja on je bio taj koji odlučuje, preko ravnatelja koje je uglavnom on amenovao, trpao je tamo nemilice, političke poslušnike i stvarao višak koji je Dom zdravlja vukao ka ponoru!!!
Kad se pomislilo da ne može gore od Joze onda se pojavi jedna druga osoba od njegovog velikog povjerenja koja je u svoja dva ravnateljska mandata Dom zdravlja gurnula u minus od oko milijun maraka!!!
Dakle priznat ćemo, mora joj se odati priznanje jer kraće je upravljala Domom zdravlja od Joze, a duplo ga više otjerala u minus!!!
Takvom politikom prekomjernog zapošljavanja i trpanja poslušnika, i takvom pljačkom Doma zdravlja, Dom zdravlja je danas tu gdje je, danas je na ivici ponora, sutra je korak dalje!!!
Ali, ti koji su uništili Dom zdravlja ne priznaje svoju krivnju, ne, oni traže krivca u ZZO jer, eto kao, oni im premalo daju, a daju im po potrebnim uposlenicima, a ne i za glasačku mašineriju koja je stvorila višak i stvara sve veću dubiozu Doma zdravlja koji tone u živo blato dok bivši ravnatelji grade, kupuju, renoviraju vile i stanove po Hrvatskoj i lupaju i opet kupuju luksuzne automobile!!!
Najveći neprijatelj svakom poduzeću ili ustanovi je nesavjesno rukovodstvo.
Koliko god ono dobro poslovalo i radilo, i imalo perspektivu, ako je to rukovodstvo pohlepno, nikad na zelenu granu, jer uvijek se stvaraju samo novi i novi minusi!!!
U zadnje vrijeme taj Dom zdravlja uz to što ga pretvoriše u dom kriminala postao je dom nepotizma i zastrašivanja!!!
Dakle, zastrašuju se djelatnici koji nisu pokorni i bez pogovora poslušni, ili koji nisu iz tog političkog inkubatora!!!
Nad njima se vrši nepotizam, zastrašuje ih se, čak im se prijeti i otkazom, a to rade “ženke političkih glavešina i pravna služba”!!!
Najgore od svega je što spremaju zatvaranje sektorske ambulante na Orašcu koja je od Doma zdravlja udaljena skoro 30 kilometara, pod izgovorom nedostatka radnika!!??
Tamo živi mahom starije stanovništvo, a mnogi od njih nemaju mogućnost dolaska u Dom zdravlja, ali eto, zbog “nedostatka djelatnika” uskraćuju tim paćenicima i ono malo što su imali!!!
Ako je i od njih, previše je!!!